Kompetencje

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. (dalej jako: “KPK/83”) oraz  Instrukcja Dignitas Connubii z 2005 r. (dalej cyt. jako “DC”), którą należy zachowywać w sądach diecezjalnych i międzydiecezjalnych w prowadzeniu spraw o nieważność małżeństwa, określają podstawowe regulacje dotyczące udziału, obowiązków i praw pełnomocnika.

Zgodnie z art. 101 § 1 Instrukcji DC, zachowując prawo stron do tego, by bronić się osobiście, sąd ma obowiązek zatroszczyć się, aby obydwoje małżonkowie mogli bronić swoich praw z pomocą osób kompetentnych, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy trudne.

Strony mają prawo powołać pełnomocnika:

Strona może swobodnie ustanowić sobie adwokata i pełnomocnika… (kan. 1481 § 1 KPK/83).

Adwokat i pełnomocnik, na mocy swego zadania, są obowiązani bronić praw stron i zachować tajemnicę zawodową (art. 104 § 1 DC).

Zadaniem pełnomocnika jest reprezentowanie strony, przedstawianie sądowi skarg powodowych i rekursów, otrzymywanie jego notyfikacji i informowanie strony o stanie sprawy (art. 104 § 2 DC).

Jeśli obydwoje małżonkowie proszą o stwierdzenie nieważności małżeństwa, mogą powołać sobie wspólnego pełnomocnika lub adwokata (art. 102 DC).